Nadczynność tarczycy

Objawy, leczenie, przyczyny

  • RSS
  • Facebook
  • Twitter

Nadczynność tarczycy u dzieci


Przyjęło się, że choroba nadczynności tarczycy dotyka zazwyczaj dorosłych a w szczególności kobiety. Niestety ale na fakt zasługuje również to, że dzieci także są narażone na nadczynność tarczycy. Schorzenie nadczynności tarczycy polega na tym, że tarczyca produkuje za dużą ilość hormonów. To schorzenie może być bardzo niebezpieczne dla dzieci, jeżeli w porę nie odkryjemy tej choroby. Dlatego jeżeli zaobserwujemy chociażby najmniejsze objawy, warto się udać do lekarza i przebadać naszego malucha. Wcześnie podjęte leczenie nadczynności tarczycy jest możliwe do wyleczenia.


Przyczyny nadczynności tarczycy u dzieci

Kiedyś jedną z częstszych przyczyn, które powodowały nadczynność tarczycy było leczenie się na niedoczynność tarczycy. Polegało to na tym, że chory na niedoczynność tarczycy przyjmował leki aby uzupełnić braki hormonów tarczycy aczkolwiek w rezultacie przyjmował ich za dużo co prowadziło do za dużej ilości hormonów tarczycy w naszym organizmie i w rezultacie tego, chory z choroby niedoczynności tarczycy przechodził w schorzenie nadczynności tarczycy. Warto natomiast powiedzieć, że chorowanie na nadczynność z tego powodu jest bardzo rzadka aczkolwiek nie zerowa. Dzisiaj jeszcze zdarzają się sytuacje przedawkowania hormonów tarczycy.

Taką drugą przyczyną i najczęstszą zarazem jest choroba Gravesa-Basedowa. Jeżeli niemowlak cierpi na tą chorobę to prawdopodobnie jest to związane ze schorzeniem nadczynności tarczycy na którą, cierpiała matka podczas ciąży i przekazała dziecku. Bardzo istotnym faktem jest to, że ta choroba u 10% – 15% niemowlaków prowadzi do śmierci. Schorzeniem jakim jest choroba Gravesa-Basedowa jest chorobą układu autoimmunologicznego, polega to na tym, że przeciwciała stymulują tarczycę w jej krwi, zmuszając ją do wydzielania większej ilości tyroksyny (hormon tarczycy) a następnie przechodzą przez łożysko w wyniku czego pobudzają tarczycę płodu czyli inaczej mówiąc pobudzają tarczycę naszego nienarodzonego dziecka.

Objawy nadczynności tarczycy u dzieci

Tak samo jak w przypadku nadczynności tarczycy u dorosłych tak i w przypadku dzieci, objawy nadczynności tarczycy są dość trudne do zdiagnozowania tego schorzenia. Ponieważ objawy jakie towarzyszą tej chorobie są dość normalnym zjawiskiem czyli odczuwanie ciepła, zmęczenie, słaba koncentracja czy zwiększona potliwość, niestety ale objawy nie wyglądają dość alarmująco.

W drugiej fazie, gdzie objawy zaczynają już niepokoić a do takich objawów możemy zaliczyć m.in. wymioty, biegunka, wolne przybieranie na wadze, nerwowość a także problemy z oddychaniem to może oznaczać, że nasze dziecko może być chore na nadczynność tarczycy.

Na uwagę zasługuje również fakt, że jeżeli matka wie, że jest chora na nadczynność tarczycy czy chorobę Gravesa-Basedowa to nie powinna jej lekceważyć i jak najszybciej podjąć się leczenie, ponieważ te schorzenia może przekazać swoim dzieciom.


Leczenie nadczynności tarczycy u dzieci

W przypadku podjęcia leczenia nadczynności tarczycy musimy się skontaktować z lekarzem endokrynologiem w celu ustalenia jakie sposób leczenia nadczynności tarczycy będzie najlepszy dla naszego dziecka.

Leczenie nadczynności tarczycy zazwyczaj polega na opanowaniu wydzielania nadmiernej ilości hormonów tarczycy. Leczenie nadczynności tarczycy możemy podzielić na trzy rodzaje: farmakologiczne, leczenie jodem radioaktywnym i operacyjne.

W przypadku dziecka najlepszym byłoby leczenie farmakologiczne, które polega na przyjmowaniu przez dziecko codziennie syntetycznej dawki hormonów tarczycy zazwyczaj są one w formie tabletek.

Jeżeli natomiast leczenie farmakologiczne zawiedzie, drugą opcją jest leczenie jodem radioaktywnym zazwyczaj to polega na przyjęciu jednej kapsułki z zawartością jodu radioaktywnego.

Ostatecznym leczeniem w przypadku jeżeli dwa poprzednie zawiodą jest leczenie chirurgiczne, które polega na wycięciu tarczycy.

GD Star Rating
a WordPress rating system
U dzieci, 7.7 out of 10 based on 3 ratings


3 − = 2

Inne choroby:

Choroba Gravesa-Basedowa

Choroba Gravesa-Base

Choroba Gravesa-Basedowa Choroba jest schorzeniem autoimmunologicznym, która polega na tym, że ...