Nadczynność tarczycy

Objawy, leczenie, przyczyny

  • RSS
  • Facebook
  • Twitter

TSH

Co to jest TSH?


Po pierwsze spróbujmy, powiedzieć co to jest TSH. TSH często nazywane tyreotropiną, jest hormonem glikoproteinowym, który jest wytwarzany przez przysadkę mózgową. Do jej głównych zadań należy wspomaganie produkcji hormonów tarczycy (tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3) ). Ale  także powoduje zwiększenie masy tarczycy jak i również zwiększenie przepływu krwi.


Badanie TSH

Badanie TSH robi w celu aby określić czy pacjent ma niedoczynność tarczycy czy na nadczynność. Jeżeli okaże się, że niedoczynności tarczycy ilość wydzielanych hormonów jest nie duża, a stężenie TSH jest wyższe, w takim przypadku tarczyca produkuje nie dużą ilość hormonów. Natomiast w przypadku nadczynność tarczycy, hormony tarczycy są wytwarzane w dużych ilość lecz bez udziału TSH, co powoduje niski jego poziom.

Wyniki TSH

Wyniki TSH zazwyczaj dzielimy na niskie i wysokie.

Wysokie TSH

Zazwyczaj gdy według badania występuje wysokie stężenie TSH, może to oznaczać chorobę niedoczynności tarczycy. Warto natomiast się przebadać w celu uzyskania dokładniejszych informacji, takimi badaniami potwierdzającymi niedoczynność tarczycy są badania hormonów wytwarzanych przez tarczycę czyli hormonów FT3 i FT4.  W wyniku badaniu hormonu FT4 możemy wykluczyć tzw. II- rzędną niedoczynność tarczycy.


Niskie TSH

Jeżeli mamy niskie stężenia hormonu tyreotropowego (TSH), może dać nam to informacje na temat czy chory, choruje na nadczynność tarczycy. Polega to na tym, że hormony produkowane przez tarczycę w sporych ilościach, blokują wydzielanie hormonu TSH. Trzeba natomiast zwrócić uwagę na fakt, że nie zawsze jest tak, gdy mamy nie duże stężenie, to oznaczać, że coś jest nie tak z naszą  tarczycą.

GD Star Rating
a WordPress rating system
TSH, 7.0 out of 10 based on 7 ratings


8 − 2 =

Inne choroby:

Choroba Gravesa-Basedowa

Choroba Gravesa-Base

Choroba Gravesa-Basedowa Choroba jest schorzeniem autoimmunologicznym, która polega na tym, że ...